Skip to main content

Istotne jest również, aby prawidłowo zaplanować termin wykonania zabiegu, zważywszy na warunki atmosferyczne i inne czynniki. Podstawowa wiedza, którą przyswoisz czytając ten artykuł, pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać możliwości, które oferują nawozy VitaFer.

Rośliny pobierają składniki pokarmowe nie tylko z gleby przez system korzeniowy, ale również przy nawożeniu dolistnym przez liście (głównie poprzez naturalne organy liści, tj. szparki i przetchlinki). Aby osiągnąć optymalne rezultaty zabieg należy wykonać, gdy rośliny wytworzyły już dostatecznie dużo dobrze rozwiniętych liści, w zależności od gatunku rośliny uprawnej. Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze terminu nawożenia są warunki atmosferyczne w czasie wykonywania zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Odradza się stosowania nawozów w dni wietrzne, ze zbyt dużym nasłonecznieniem oraz w dni deszczowe.

Czytaj więcej...

Dla pełnego i efektywnego wykorzystania składników pokarmowych dostarczanych drogą dolistną zaleca się wykonywanie zabiegów przy temperaturach w zakresie 10-20°C. W okresie dni słonecznych zabieg należy przeprowadzić wcześnie rano lub wieczorem, aby zwilżone roztworem rośliny jak najdłużej absorbowały naniesiony preparat, co wpływa korzystnie na pobieranie składników. Idealnymi warunkami jest pochmurna pogoda oraz wczesny ranek lub wieczór, kiedy tkanki roślin są rozluźnione i składniki łatwo dostają się do wnętrza roślin. Zielone części rośliny tym łatwiej pochłaniają składniki odżywcze, im dłużej pozostają zwilżone nawozem. Zabieg nawożenia dolistnego zapewnia bardzo szybkie pobranie i wprowadzenie makro- i mikroelementów do części nadziemnych roślin, efektywnie zapobiegając powstawaniu chorób, deficytom składników odżywczych i obniżeniu plonu (Zalety nawożenia dolistnego).

  • Rano (po opadnięciu rosy) lub wieczorem,
  • Przy temperaturach w zakresie 10-20°C (w ciepłe dni po godz. 20:00),
  • Gdy jest małe nasłonecznienie (zaleca się wykonywać zabieg podczas pochmurnych dni),
  • Gdy jest wysoka wilgotność powietrza,
  • Gdy jest dobra wilgotność gleby.

Przeczytaj jak przygotować ciecz roboczą.