Skip to main content

Nanocząsteczka to bardzo mała cząsteczka, która charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi niż większe cząsteczki, które występują w większości nawozów.

Wyróżnia je:
  • dużo wydajniejsza rozpuszczalność w wodzie,
  • wyższa aktywność chemiczna,
  • efektywniejsza absorpcja przez ścianę komórkową rośliny.

Innowacyjna technologia wykorzystana w nawozach VitaFer sprawia, że nawożenie staje się bardziej efektywne niż w przypadku tradycyjnych nawozów. Wynika to przede wszystkim z krótkiego czasu potrzebnego na przyswojenie przez rośliny danego składnika. Dzięki temu nawozy mogą być stosowane zarówno zapobiegawczo jak i w krytycznych momentach ich rozwoju, kiedy potrzebne jest szybkie uzupełnienie deficytów makro- i mikroelementów.

Jednolite rozdrobnienie wszystkich składników wpływa na:

1

Zoptymalizowaną absorpcję makro- i mikroskładników

2

Zwiększoną odporność roślin

3

Zwiększony przyrost masy roślinnej

4

Wzrost jakości i ilości plonowania

Technologia formulacji zawiesinowej pozwala na tworzenie nawozów o wyższej koncentracji składników odżywczych w 1L nawozu oraz na zdecydowanie lepszą rozpuszczalność, co w efekcie przenosi się na zwiększenie wydajności zabiegów. W przypadku nawozów zawiesinowych VitaFer, stosuje się tylko wyselekcjonowane, czyste chemicznie surowce, które efektywniej zaspokajają potrzeby roślin i wykluczają możliwość niepożądanych interakcji chemicznych między surowcami. Dodatkowo twarda woda nie wpływa na rozpuszczalność zawiesin jak w przypadku nawozów krystalicznych.

Formulacja zawiesinowa jest nowym rozwiązaniem, które łączy ze sobą pozytywne właściwości nawozów roztworowych i krystalicznych, m.in.:

1

Wysoka koncentracja składników odżywczych (tak jak w przypadku nawozów krystalicznych)

2

Bardzo dobra rozpuszczalność (tak jak w przypadku nawozów roztworowych)

3

Łatwa w przygotowaniu i użyciu (tak jak nawozy roztworowe)

4

Możliwość użycia w momencie objawienia się deficytu

Nawozy VitaFer bardzo dobrze mieszają się z innymi agrochemikaliami poprawiając właściwości ostatecznej cieczy roboczej, która przyjmuje pozytywne cechy wynikające z zastosowania adiuwantów (m. in. lepsze przyleganie, wyższa stabilność, równomierne rozprowadzanie i optymalne pH cieczy roboczej). Wpływają one również na szybkość wnikania składników pokarmowych do liści roślin, co pozwala na efektywne stosowanie ich w momentach ujawnienia się deficytów.

Skoncentrowane nawozy zajmują mniej miejsca w magazynie niż ich roztworowe odpowiedniki o takich samych właściwościach, co sprawia, że ich przechowywanie staje się wygodniejsze. Mogą być one składowane w niższych temperaturach, a także stosowanie przy różnej wilgotności powietrza bez utraty ich właściwości. Składniki w nawozach zawiesinowych nie zbrylają się i nie frakcjonują, co ma miejsce w nawozach krystalicznych.